Hüseyin DİLAVER

Kamu ve özel ulaştırma sektöründe 30 yıldan daha uzun bir süre planlayıcı, uygulayıcı ve eğitimci olarak yöneticilik yapmıştır. Bu kapsamda; 2006-2012 yılları arasında, 4925 sayılı kanunda belirtilen esaslara göre kurulan SRC Eğitim Merkezlerinde Ulaştırma Mevzuatı, Trafik Kuralları ve Cezalar, Çalışma ve Dinlenme Süreleri, Trafik Kazalarının Önlenmesi, Tehlikeli Madde Taşımacılığı vb. konular da dersler vermiştir.

Türkiye’nin 2010 yılında ADR’ ye taraf olması ile birlikte; 2011 yılında İngiltere’de Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili eğitimlere katılmış ve tek yetkili kurum olan SQA’ nın yaptığı sınavlarda başarılı olarak, “Temel Eğitim” ve “ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD-DGSA)” sertifikalarını almış ve Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim merkezlerinde SRC 5 eğitimi vermeye başlamıştır.

Müteakiben; Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, Tehlikeli Madde Kombine Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tehlikeli Madde Eğitici Eğitimi” programlarına katılmış ve Mayıs 2013’de düzenlenen “SRC 5 Eğiticilerinin Eğitimi” kursunda SRC 5, Temel ve Sınıf 1 İhtisas eğitimlerini vermiştir.

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında Türkiye-Hollanda işbirliği kapsamında ANKARA’ da “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitici Eğitimi” programı düzenlemiştir. Bu eğitime de katılarak ADR/IMDG Code/RID (Demiryolu) Güvenlik Danışmanı Eğiticisi” olma hakkını kazanmıştır.

Halen, gerek özel eğitim şeklinde gerekse resmi olarak kendi eğitim merkezi, DİLAVER ADR Eğt. Mrkz./İSTANBUL ile Vizyon SRC Eğt. Mrkz./ANKARA’ da Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ve SRC 5 eğitimleri vermektedir. Bu kapsamda;

– Mayıs 2014 ‘de Uluslar arası bir firmada çalışan personele özel İngilizce DGSA eğitimi vermiş ve kursiyerler İngiltere’de yapılan üç aşamalı ilk DGSA sınavında başarılı olarak “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı”  sertifikalarını almışlardır.

– Halihazırda, gerek İSTANBUL’ daki eğt. merkezinde gerekse ANKARA’ da SRC 5 ve TMGD eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Hüseyin DİLAVER eğitim verdiği kursiyerlere verilmek üzere; SRC 1-2-3-4 belgesi alacak şoförler için SRC 1-2-3-4 ÇALIŞMA KİTABI,  tehlikeli madde taşıması yapanlar için “ADR ŞOFÖR EL KİTABI” ve TMGD eğitimi, sınavı ve uygulamaları için güncellenmiş ADR kitapları (Cilt 1 ve 2) bulunmaktadır.